poniedziałek, 9 stycznia 2012

Drugi Czas Seriali

2. Czas Seriali.
Festiwal Seriali Amerykańskich
Poznań 27-28 marca 2012 r.

 Serial (zwłaszcza ten amerykański) jest jednym z najważniejszych zjawisk współczesnej kultury. Choć jego historia sięga początków telewizji, dopiero dziś zwrócił on swoją uwagę środowisk uniwersyteckich. Także wielu twórców kina hollywoodzkiego (i nie tylko) przeniosło obszar swoich zainteresowań z filmu na serial, postrzegając go jako medium rozmaitych eksperymentów formalnych. Poprzez swoją seryjność gatunek ten jest w stanie oddać charakter współczesnego społeczeństwa - jego traumy, obsesje i żądze. Dyskusje nad nowym typem serialu owocują aktualniejszymi definicjami kultury popularnej, które lepiej opisują jej wpływ na kształtowanie się naszych wyobrażeń o świecie. Organizując festiwal, pragniemy przyłączyć się do debaty na temat sztuki masowej. W czasie, gdy czytanie książek staje się luksusem, polonistki i poloniści zwracają się w stronę serialu, gdyż ten przejmuje w dużej mierze kompetencje literatury.
Koło Naukowe MediaTour na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM zaprasza studentów i doktorantów na konferencję naukową - Drugi Czas Seriali. Festiwal Seriali Amerykańskich. Wszystkich zainteresowanych prosimy o nadsyłanie abstraktów i notek biograficznych do 19. lutego 2012 roku na adres: czas.seriali@gmail.com.
Główne zagadnienia będące tematem konferencji:
•    serial a innowacje w planie formy i treści
•    serial jako lustro współczesnego społeczeństwa Stanów Zjednoczonych
•    korespondencja między literaturą a serialem amerykańskim
•    konstrukcje nowych typów bohaterów kultury popularnej w serialu
•    poetyka autorska a formatowanie telewizji
•    metodologiczne zaplecze dyskursu serialowego

Czekamy na propozycje referatów i esejów. Jeżeli jednak nie wiecie, w którą stronę w serialowym świecie podążać, mile widziane będą opracowania takich seriali jak: American Horror Story, Boardwalk Empire, Community, Damages, Dexter, Enlightened, Glee, House M.D., In Treatment, Lost, Mad Men, Modern Family, Six Feet Under, The Big C, The Borgias, The L Word, The Wire, True Blood, United States of Tara, Weeds.

Organizatorami konferencji są:
MediaTour. Studenckie Koło Badań Nad Nowoczesnością
Instytut Filologii Polskiej UAM

Koordynatorzy festiwalu:
Agnieszka Szczepanek
Piotr Buśko


Opłata konferencyjna dla prelegentów wynosi 20 zł (koszty obiadu). Wszyscy uczestnicy konferencji sami pokrywają koszty noclegu oraz podróży. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz